(K stému výročí jeho narození.)
Dne 9. prosince 1981 uplynulo 100 let od narození předního českého geografa, univerzitního profesora PhDr. Františka Koláčka, který v meziválečném období přispěl i k rozvoji československé meteorologie. Brněnský rodák studoval zeměpis a dějepis na filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde v roce 1906 dosáhl doktorátu filozofie. Po působení na středních školách se v roce 1921 habilitoval na nově vzniklé Masarykově univerzitě v Brně pro obor regionální geografie. V roce 1923 byl jmenován mimořádným a v roce 1929 řádným profesorem geografie. Na univerzitě v Brně vybudoval a vedl zeměpisný ústav přírodovědecké fakulty, v němž se pěstovala i meteorologie a klimatologie, zejména klimatologie regionální, dynamická a technická. Dílo prof. Koláčka násilně ukončil nacismus, když Koláček i po rozbití republiky a po uzavření vysokých škol vyvíjel protifašistickou činnost. Po velkém utrpení byl umučen v koncentračním táboře Mauthausenu dne 7. května 1942.
Prof. Koláček byl vědec velkého rozhledu a širokých odborných zájmů. Seznam jeho více než 200 prací ukazuje, že ho zajímala tematika kartografická, geofyzikální (studie o zemětřeseních na území Československa předložil jako práci habilitační), meteorologická a hydrologická, stejně jako problematika sídelně, regionálně či politicky geografická. Základní směry jeho vědecké práce určili kartograf K. Kořistka, geolog J. Woldřich a meteorolog F. Augustin. Meteorologie v publikační činnosti Koláčkově patří k oborům nejzastoupenějším. Jeho badatelské zájmy meteorologické se týkaly čtyř tematických okruhů: rozdělení srážek a hydrometeorologie, baltských vlivů na naše podnebí, proměnlivosti počasí a podnebí a člověka jako klimatogenního činitele.
První okruh zájmů u Koláčka souvisel s jeho zájmy hydrologickými (je autorem např. moderně pojaté monografie o Jizeře, klasifikace toků na základě odtoku a odtokové mapy Moravy). V práci o vztahu mezi jarním odtokem a letním maximem srážek [1] prokázal, že Erochinovo pravidlo v našich poměrech neplatí. V jiné studii [6] podrobně analyzoval srážkové a odtokové poměry v létě 1925, kdy katastrofální deště vyvolaly na mnohých místech u nás povodně a tyto poměry porovnal s poměry normálními a zvláště se situací v mimořádně suchém létě 1923. Podnětné jsou Koláčkovy práce o hyetopleiónech a hyetoantipleiónech [7, 8], tj. maximech a minimech anomálií ročních srážek. Kladné srážkové odchylky postupně přecházejí do záporných a opačně, což podle Koláčkova zjištění trvá většinou 32 až 35 let. Pokus o izonotidovou mapu Moravy a Slezska [2] nepřispěl k nalezení vhodnější hranice mezi suchými a vlhkými oblastmi.
Baltským vlivům na utváření našeho podnebí věnoval prof. Koláček řadu prací. Baltským jarem nazval poměrně chladné jarní období vyskytující se ve střední Evropě zvláště po tuhých zimách, v nichž Baltské moře ve značné části silně zamrzá, takže k jarnímu tání se spotřebovává velké množství tepla. Ke stanovení normálního teplotního dosahu Baltu Koláček použil 501etých měsíčních normálů teploty (1851 až 1900) a zpráv o ledových poměrech. Baltský vliv byl podle Koláčka průkazný především v případech, když stanice ležící blíže Baltu byla na jaře chladnější a na podzim teplejší než vzdálenější stanice. V průměrném roce zasahuje baltský vliv směrem na jih do Durynska, Saska, sev. Slezska a .oblasti Varšavy, po velmi tuhých zimách proniká sníženinami až na východní a střední Moravu [3]. Sledováním baltských účinků rok po roce (1924—1933) s pomocí vídeňských a vratislavských synoptických map Koláček dospěl k závěru, že příčinou baltského jara je „samostatný" málo mocný baltský vzduch, popříp. anticyklona nad Botnickým zálivem [9].
Spis o počasí jako geografickém činiteli [10] je nejrozsáhlejší meteorologickou prací Koláčkovou. Ukazuje, do jaké míry se zeměpisná poloha a reliéf uplatňují v proměnlivosti počasí, kterou zvolil za hlavní kritérium klimatologického členění Evropy. Proměnlivost počasí vyjadřoval průměrným trváním vzduchových hmot, které sledoval denně na povětrnostních mapách Breslau-Krietern v 37 průsečících poledníků a rovnoběžek v oblasti od Irska po Ural (období (1928-1937). Dále Koláček určoval stupeň oceanity a podíl studených vzduchových hmot, rovněž po ročních dobách a v extrémních měsících. V ročním průměru je povětrnostně nejproměnlivější oblast středoevropská, nejstálejší počasí je v jižním Středomoří. Koláčkova klimatologická rajonizace Evropy na základě výskytu vzduchových hmot je doložena poměry vegetačními i odtokovými a konfrontována s dělením Köppenovým. V dodatku [12] je popsáno trvání vzduchových hmot po měsících. Studie o hlavních podnebních předělech v Evropě [13] navazuje na práce předchozí, navíc se opírá o roční rozdělení teploty a srážek.
Oblastí Koláčkových meteorologických zájmů bylo i ovlivňování podnebí člověkem. Pozornost věnoval jednak antropogenním příčinám zhoršených vlhkostních poměrů na Moravě, jednak industriálnímu faktoru podnebních změn na Ostravsku. Na základě měření konaných v zahraničí i porovnáním teploty Valtic a Hodonína dospěl k závěru, že v době největšího rozsahu rybníkářství (poč. 18. stol.) byly na jižní Moravě teploty letních měsíců o 1 °C nižší než později [4]. Tepelný ostrov mezi Ostravou, Karvinou a českým Těšínem Koláček prokázal porovnáním teplot z období 1851-1900 a 1869-1920. Nej-větší oteplení ve středu oblasti vysvětlil bouřlivým průmyslovým rozvojem, který vedl hlavně ke zvýšení zimních teplot [5].
Kromě uvedených prací prof. Koláčka třeba připomenout zejména jeho příspěvky v Meteorologische Zeitschrift (roč. 43, 44, 45, 52), kapitoly o počasí a podnebí v učebnicích a články vědecko-populární.
Za prof. Koláčkem zůstalo vědecké dílo, které by nebylo správné posuzovat ze zorného úhlu dnešních úzce specializovaných odborníků. Šíře zájmů, a z ní pramenící tematická roztěkanost, umožnily Koláčkovi mnohé problémy spíše naznačit než vyřešit; otázky, kterými se zabýval, však neztratily na aktuálnosti.
Foto Prof. Dr. František Koláček (1881—1942)
Seznam hlavních meteorologických prací profesora PhDr. Františka Koláčka
[1] Vztah mezi jarním odtokem vodním a letním maximem srážek. Sb. Cs. spol. zeměp., 32, 1926, s. 281.
[2] Mez aridniho a humidního podnebí. Sb. Čs. spol. zeměp., 1926, s 283.
[3] Baltské vlivy na podnebí moravské. Sb. Čs. spol. zeměp., 1927, s. 209-222.
[4] O vypuštěných rybnících jihomoravských. Sb. Čs. spol. zeměp., 36, 1930, s. 158-164.
[5] Projevuje se vliv průmyslové oblasti ostravsko-karvinské v místních poměrech podnebných? Sb. Přírodověd, spol. v Mor. Ostravě, 5, 1929 (1930), s. 25-30.
[6] Abnormální srážková a odtoková léta 1925 a 1928 v Československu. Sb. Čs. spol. zeměp., 37, 1931, s. 65 až 70,129-135.
[7] Les hyétopléions et les hyétoantipléions. Práce Mor. přírodov. spol., sv. 7, spis 2, 1931, 8 s.
[8] Hyetopleitony a hyetoantipleitony. Sb. Čs. spol. zeměp., 37, 1931, s. 232-233.
[9] K otázce baltského jara. Spisy přír. fak. Masarykovy univ., č. 208, 1935. 25 s.
[10] Počasí jako činitel geografický. Spisy odboru Čs. spol. zeměp. v Brně, řada C, spis 9, 1938. 44 s.
[11] Posouvání klimatických pásů od konce doby ledové. Sb. Čs. spol. zeměp., 45, 1939, s. 23-25.
[12] Roční chod proměnlivosti počasí v Evropě. Práce Mor. přírodov. spol., sv. 12, spis 7, 1940, 8 s.
[13] Hlavní klimatické předěly v Evropě a v přilehlých částech Asie. Sb. Čs. spol. zeměp., 46, 1940/41, s. 37—40.
Životopisná literatura
[14] Vitásek, F.: Za prof. Fr. Koláčkem, Fr. Říkovským a doc, B. Hrudičkou. Sb. Čs. spol. zeměp., 50, 1945, s. 33 — 50.
Karel Krška, MZ 1982/2, ročník 35, str. 62-63