Mezinárodní seskupení 33 meteorologických a klimatických společností a institucí u příležitosti Dne Země, který si připomínáme 22. dubna (http://www.earthday.org/) a který je letos zaměřen na environmentální a klimatickou gramotnost, vydalo Společné prohlášení o globálním klimatu.
Prohlášení připomíná velkou převahu vědeckých důkazů, že se naše planeta ohřívá, a to především v důsledku emisí skleníkových plynů z lidských činností a vyzývá k okamžité, udržitelné, globální společné akci založené na těchto důkazech tak, abychom se vyhnuli nejvážnějším důsledkům klimatické změny.
Vlády jsou nabádány zcela a naléhavě implementovat závazky, které učinily v Paříži v roce 2015, aby zajistily, že se nárůst globální teploty udrží výrazně pod hranicí 2°C nad hodnotou pre-industriálního období, a aby se snažily nárůst teploty omezit hranicí 1,5°C a aby srovnaly bilanci emisí skleníkových plynů na nulu v druhé polovině tohoto století..
Prohlášení poukazuje na významnou úlohu meteorologických a klimatických služeb při vývoji účinných nástrojů a systémů na podporu politických rozhodnutí, stejně jako důležitost součinnosti a spolupráce napříč státy, hospodářskými sektory I společností jako celku, Důraz je rovněž kladen na rozvoj vědy, vzdělání, výzkumu a inovací..
Úplné znění je k dispozici na adrese www.cmes.cz/global-climate-statement a v příloze.
Originální text na stránkách RMetS viz www.rmets.org/global-climate-statement
Úplný seznam připojených organizací:
Attachment | Size |
---|---|
Společné prohlášení o globální klimatické změně | 482.98 KB |