Významný meteorolog a dlouholetý pracovník Českého hydrometeorologického ústavu RNDr. Bořivoj Sobíšek, DrSc. (nar. 14. 11. 1933) opustil tento svět 24. září 2016 ve věku nedožitých 83 let. Dr. Sobíšek působil v Českém hydrometeorologickém ústavu nepřetržitě od doby ukončení studií na Matematicko-
fyzikální fakultě UK v roce 1956 až do svého odchodu do penze koncem roku 2004 - úctyhodných 48 let. Prakticky celá životní dráha rodáka z Hradce Králové byla spjata s jeho milovaným oborem - meteorologií a také s Českým hydrometeorologickým ústavem (dále jen ústav).
Během své dlouholeté profesní dráhy v ústavu se postupně vypracoval na řadu vedoucích pozic, většinou v oblasti přístrojové techniky až po náměstka ředitele v letech 1973 až 1976. Díky jeho zkušenostem a organizačním schopnostem pomáhal vedení ústavu při hledání optimálního organizačního nastavení ústavu, které prodělalo v průběhu let několik významných změn. Dlouhá léta byl tajemníkem Národního klimatického programu a v této funkci se velmi zasloužil o vydání série 32 publikací, výstupů z tohoto programu i o fungování programu jako celku. Celý svůj profesní život zůstal věrný ústavu a meteorologii jako oboru. V odborné oblasti se dr. Sobíšek věnoval zejména meteorologické přístrojové technice a funkčnosti sítě pozorovacích stanic. Také se velmi zajímal o využití počítačů a družicových dat v meteorologii a o problematiku reprezentativnosti a kvality meteorologických pozorování. V oblasti mezinárodní spolupráce je třeba zmínit jeho činnost jako zástupce Československa v letech 1962 až 1973 v Komisi pro přístroje a pozorovací metody Světové meteorologické organizaci. Vysokou odbornou úroveň potvrdil dr. Sobíšek i získáním nejvyšší vědecké hodnosti doktora věd. Osvědčil se také jako pedagog v oboru meteorologie, neboť po řadu let externě přednášel na Matematicko-fyzikální fakultě UK předmět Meteorologické přístroje a pozorovací metody.
Dr. Sobíšek se angažoval i mimo ústav. Byl aktivním funkcionářem v Československé meteorologické společnosti a v letech 1981 až 1990 byl po tři funkční období předsedou této odborné organizace. K úspěchům dr. Sobíška patří i dlouholetá příprava Meteorologického slovníku, kde byl po 14 let předsedou jeho poslední redakční rady. K úspěšnému dokončení této nesmírně užitečné publikace významně přispěly organizační i odborné schopnosti dr. Sobíška a také jeho velké pracovní nasazení. Český hydrometeorologický ústav ocenil zásluhy dr. Sobíška v oblasti meteorologie a klimatologie udělením nej vyššího vyznamenání Zlaté medaile Antonína Strnada. Kromě meteorologie měl Dr. Sobíšek ještě jednoho koníčka, a to vážnou hudbu, po řadu let hrál na housle ve smyčcovém kvartetu.
Rád bych se zmínil i o činnosti dr. Sobíška v době po mém příchodu do ústavu začátkem roku 1993. Právě on mi velmi pomohl. Plnil funkci vědeckého tajemníka ústavu a byl jedním z mých nejbližších spolupracovníků ve vedení ústavu. Díky svým dlouholetým zkušenostem mi ochotně dával cenné rady pro řízení ústavu i pro jednání s resortem životního prostředí. Po celou dobu od roku 1993 až do jeho odchodu do penze v roce 2004 byl náš vztah velmi přátelský a jeho pomoc byla neocenitelná. Zasloužil se mj. i o zavádění normy ISO 9001:2000 v řízení ústavu a také podporoval výzkum i odborný růst a zapojení mladých pracovníků. Kdykoliv si vzpomenu na ústav, vzpomenu si i na svého dlouholetého spolupracovníka a přítele dr. Sobíška. Myslím si, že s velkou úctou budou na zapáleného meteorologa a dlouholetého věrného pracovníka Českého hydrometeorologického ústavu vzpomínat nejen pracovníci ústavu, ale i celá česká meteorologická komunita. Čest jeho památce.
Ivan Obrusník, MZ 2016/6, ročník 69, str. 192
V roce 2013 se dne 14. 11. dožil věku 80 let čestný člen ČMeS RNDr. Bořivoj Sobíšek, DrSc. Jmenovaný je rodákem z Hradce Králové, kde v letech 1943–1951 absolvoval gymnázium. Potom studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde v roce 1956 ukončil studium absolutoriem v oboru Meteorologie a klimatologie. V návaznosti na to začal pracovat v tehdejším Hydrometeorologickém ústavu a této instituci zůstal věrný po celou dobu své profesní kariéry. V letech 1959–1961 byl vedoucím přístrojového oddělení, 1961–1971 působil ve funkci vedoucího Technického oboru, 1962–1973 byl zástupcem Československa v Komisi pro přístroje a pozorovací metody WMO, 1971–1973 vedoucím Úseku techniky a mechanizace ČHMÚ, 1973–1976 náměstkem ředitele tohoto ústavu, v období 1976–1979 se věnoval koncepčním pracím v rámci ČHMÚ, 1980–1990 byl vedoucím Útvaru rozvoje a řízení ČHMÚ, od roku 1993 působil jako tajemník Národního klimatického programu (nejprve ČSFR, později ČR).
Nutno zmínit i pedagogické působení jubilanta v roli externího učitele na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze, kde v letech 1964–1973 a 1976–1993 přednášel předmět „Meteorologické přístroje a pozorovací metody“. Po řadu let zde rovněž působil jako člen státních zkušebních komisí a komisí pro obhajoby kvalifikačních prací.
Zvláštní zmínky si zde nepochybně zaslouží činnost jubilanta v meteorologické společnosti. V letech 1978–1980 byl hospodářem Československé meteorologické společnosti a od roku 1981 do roku 1990 zastával tři volební období pozici této společnosti. Mimořádného ocenění si jistě zaslouží osobní příspěvek jubilanta k realizaci Meteorologického slovníku. V letech 1979–1993 byl předsedou jeho poslední redakční rady, která ve své činnosti navazovala na předchozí dvouletou terminologickou práci českých a slovenských meteorologů. Těžko si představit, že bez pracovního nasazení, odborných a manažerských schopností B. Sobíška by tento slovník spatřil světlo světa.
Do dalších let přejeme našemu jubilantovi především zdraví, štěstí, rodinnou pohodu, osobní spokojenost a v neposlední řadě trvání jeho známého životního optimismu.
Jan Bednář, Věstník ČMeS 2013/2, červenec 2013
Letošního roku (2003) se 14. 11. dožívá věku 70. let významný člen ČMeS, dr. Bořivoj Sobíšek. Jubilant doslova zasvětil celý svůj profesní život meteorologii prací v Hydrometeorologickém ústavu (dnešním ČHMÚ), jako externí učitel na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze při výchově studentů meteorologie a klimatologie, činností v Národním klimatickém programu, v řadě odborných komisí a rovněž v Československé (nyní České) meteorologické společnosti. Jeho práce nesla a nese vždy pečeť velkého osobního nasazení, pečlivosti a odpovědnosti, i když za dlouhé období jeho působení mnohdy probíhala v podmínkách a za okolností složitých, obtížných a ne vždy jednoznačně chápaných. Jeho odborné a vědecké aktivity převážně směřovaly do oblasti meteorologických pozorování, jejich interpretací a měřící techniky.
Za ČMeS musíme především zmínit léta 1981–1990, v nichž působil jako předseda tehdejší Československé meteorologické společnosti (ČSMS). Byla to léta pro tuto Společnost úspěšná, s rozvíjením aktivit, jejichž pozitiva pociťujeme v dnešní ČMeS v mnoha ohledech dodnes. Zvláštní zmínky a ocenění si však zaslouží jubilantův podíl na vzniku Meteorologického výkladového a terminologického slovníku (Academia, MŽP ČR, 1993) a jeho práce ve funkci předsedy redakční rady tohoto pro meteorologii a klimatologii v ČR i na Slovensku profilového díla. Pro nás všechny, kteří jsme ve zmíněné redakční radě po řadu let působili, byl vždy příkladem nesmírného a nezištného pracovního nasazení, obrovského elánu, se kterým se vrhal do práce, a to ve chvílích, které se z hlediska perspektivy brzkého vydání slovníku zdály bezútěšné.
Za vše zmíněné i za mnohé další jistě patří jubilantovy dík i uznání a do dalších let života přání všeho dobra i nových úspěchů v meteorologických aktivitách.
Jan Bednář, Věstník ČMeS 2003/1, září 2003
RNDr. Bořivoj Sobíšek, DrSc. (nar. 14. 11. 1933) působí v Českém hydrometeorologickém ústavu od doby ukončení studií na Matematicko-fyzikální fakultě v roce 1956 - více než 47 let! Po dobu své dlouholeté kariéry vykonával celou řadu vedoucích funkcí, včetně funkce náměstka ředitele, působil jako vysokoškolský pedagog, dlouhá léta stál v čele Československé meteorologické společnosti. Z mnoha publikovaných prací a vědeckých aktivit uvádíme alespoň rozhodující podíl na vydání jednoho ze stěžejních děl československé meteorologie - Meteorologického slovníku výkladového a terminologického - v roce 1993. Bez více než deset let trvající práce předsedy redakční rady a závěrečného osobního úsilí by slovník patrně vůbec nevyšel. Na společenském setkání uspořádaném 19. listopadu udělil Český hydrometeorologický ústav jubilantovi za zásluhy v oblasti meteorologie a klimatologie nejvyšší vyznamenání - Zlatou medaili Antonína Strnada.
Jubilantovi přejeme dobré zdraví i zachování věrnosti instituci, které věnovali plodné období svého života.
Zdeněk Horký, MZ 2003/6, ročník 56, str. 165
V letošním roce se dne 14. 11. dožívá šedesáti let bývalý předseda Československé meteorologické společnosti RNDr. Bořivoj Sobíšek, DrSc. Jubilant se po gymnaziálních studiích v letech 1943-51 v Hradci Králové zapsal na Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze (tehdy ještě existující jako součást Přírodovědecké fakulty UK) a po získání absolutoria v oboru meteorologie a klimatologie začal roku 1956 pracovat v Hydrometeorologickém ústavu, kterému zůstal věrný až do dnešních dnů. V letech 1959-61 byl vedoucím přístrojového oddělení, od r. 1961 do r. 1971 zastával funkci vedoucího technického odboru, v letech 1962-73 byl zástupcem Československa v Komisi pro přístroje a pozorovací metody Světové meteorologické organizace, 1971-73 vedoucím úseku techniky a mechanizace Hydrometeorologického ústavu v Praze, 1973-76 náměstkem ředitele tohoto ústavu, v letech 1976-79 se věnoval koncepčním pracím v rámci Českého hydrometeorologického ústavu, 1980-90 byl vedoucím Útvaru řízení a rozvoje ČHMÚ.
Od r. 1990 působí jako tajemník Národního klimatického programu ČSFR, od 1. 1. 1993 ČR.
Z řady jeho dalších činností v oblasti meteorologie a klimatologie si zaslouží zmínky především pedagogické působení externího učitele na MFF UK, kde v letech 1964-73 a 1976-93 přednášel předmět "Meteorologické přístroje a pozorovací metody", dále je zde od r. 1981 členem Komise pro státní závěrečné zkoušky v oboru meteorologie a klimatologie a od téhož roku i členem Komise pro obhajoby kandidátských disertací, roku 1984 se stal členem a r. 1991 předsedou Komise pro obhajoby doktorských disertačních prací.
Nemalou část své práce věnoval jubilant Československé meteorologické společnosti. Po mnoho let byl členem jejího Hlavního výboru, 1978-81 hospodářem a v letech 1981-90 zastával po tři volební období funkci předsedy této společnosti.
Zcela zvláštního ocenění si zaslouží příspěvek dr. B. Sobíška k realizaci Meteorologického slovníku, v letech 1979-93 byl vedoucím jeho poslední redakční rady, která navázala na předchozí dlouholetou terminologickou práci řady českých i slovenských meteorologů. Je zde velkou otázkou, zda bez úsilí a houževnatosti jubilanta, a to zejména v posledním období při překonání obtíží s finančním zajišěním vydání již hotového rukopisu, bychom dnes měli toto kolektivní dílo k dispozici.
Ve své odborné a vědecké práci se dr. B. Sobíšek věnoval meteorologické přístrojové technice, problematice staničních sítí, uplatnění počítačů a družicových pozorování v meteorologii, dále pak problémům reprezentativnosú meteorologických pozorování, zejména měření větru, jemuž věnoval svoji doktorskou disertační práci, kterou obhájil v roce 1988. Nemenší podíl na jeho činnosti měla organizátorská a řídící práce v oblasti československé a nyní české meteorologické služby.
Do dalších let života přejeme jubilantovi pevné zdraví, osobní pohodu a mnoho nových úspěchů v práci pro českou i světovou meteorologii.
Jan Bednář, Věstník ČMeS 1993/2, srpen 1993