Meteorologie na prahu nového století
Seminář České meteorologické společnosti 1998
Pod názvem uvedeným v nadpise uspořádala ve dnech 2. – 4. 6. 1998 Česká meteorologická společnost ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem, Ústavem fyziky atmosféry AV ČR a katedrou meteorologie a ochrany prostředí MFF UK odborný seminář. Tato akce se uskutečnila v krásném přírodním prostředí rekreačního a školicího střediska ČHMÚ v Radostovicích a byla příznivě ovlivněna i pěkným počasím.
Po dvou letech se znovu sešla nemalá část obce českých meteorologů (a několik kolegů ze Slovenska, kterých bohužel, zřejmě z objektivních příčin, bylo letos podstatně méně, než jsme byli u podobných akcí v minulosti zvyklí) v počtu ca 70 účastníků, aby po 3 dny nejen diskutovala o odborných problémech, ale i obnovovala a prohlubovala přátelské kolegiální vztahy nezbytné k profesní činnosti. K tomu jistě mj. přispělo i posezení u táborového ohně včetně společného zpěvu při doprovodu harmoniky nebo kytar.
Odborný program byl rozdělen do čtyř půldenních zasedání a podle programu se věcně členil do dvou širších tematických okruhů:
- Stav a perspektivy výuky meteorologie a klimatologie zejména na českých vysokých školách
- Stav a perspektivy činnosti meteorologických služeb ve střední Evropě.
Pokud jde o první téma, odezněla řada referátů, které poskytly vcelku komplexní přehled o výuce zmíněných disciplín na našich vysokých školách, a to jak z hlediska profesní přípravy vlastních meteorologů, tak ve vztahu k výuce meteorologie a klimatologie pro studující jiných oborů (geografie, ekologie, technické disciplíny apod.). Byly zahrnuty i referáty o přípravě meteorologů v Armádě ČR a, což je velmi potěšitelné, dvě přednášky poskytly širší informaci o situaci výuky meteorologie a klimatologie na Univerzitě Komenského v Bratislavě. V diskusi se objevila i další témata, jako např. problémy celoživotního profesního vzdělávání, postgraduálních kurzů nebo propagace meteorologie mezi středoškoláky a mládeží obecně.
Druhé hlavní téma se z hlediska skladby referátů vyznačovalo určitou roztříštěností, což bylo způsobeno hlavně skutečností, že semináře se pro zaneprázdněnost nemohli účastnit někteří klíčoví odborníci z programu výpočetního centra LACE pro meteorologické prognózy ve střední Evropě. Přednesené referáty se týkaly řady dílčích okruhů a vyvolávaly někdy i velice široké diskuse. Zvláštní zmínky si v tomto směru zaslouží např. intenzívní diskuse k problému homogenity časových řad meteorologických měření, archivace a dostupnosti dat nebo k problematice speciálních meteorologických informací (např. pro zajištění silničního provozu) či naopak informací pro širokou veřejnost.
Lze doufat, že autoři přednesených referátů budou v průběhu příštích měsíců publikovat své příspěvky v Meteorologických Zprávách a zároveň je třeba vysvětlit poděkování těm, kdo se na přípravě a organizaci semináře podíleli, zejména hlavní organizátorce dr. Heleně Vondráčkové.
Pro přehlednou informaci přinášíme přehled přednesených referátů s příjmeními autorů:
Téma 1.
- Bednář, Kopáček: Současný stav a perspektivy výuky meteorologie na Karlově Univerzitě.
- Kalvová: Výuka klimatologie na MFF UK.
- Hudec: Možnosti a perspektivy studia meteorologie na Vojenské akademii v Brně.
- Prokop: Výuka biometeorologie a bioklimatologie na biologické fakultě – možnosti a potřeby.
- Novák M.: Problematika výuky meteorologie na Fakultě přírodního prostředí UJEP.
- Krška: Meteorolog Josef Frejlach – 100. výročí zmařených nadějí.
- Racko: Výchova mladej generácie před štúdiom meteorologie na vysokých školách.
- Kamenský: Absolvent meteorológie v klimatológickej praxi.
- Halenka: EUROMET – Nové metody vzdělávání a přípravy odborníků v meteorologii.
- Fišer: Pedagogické odvození radarové rovnice v meteorologii.
- Gera: Práca KMK v súčasných podmiekách.
- Melo: Výuka meteorológie a klimatológie na UK Bratislava.
Téma 2.
- Wolek: Co čeká meteorologii na prahu nového století?
- Jovanovič: Koncepce pracoviště CPP
- Jovanovič, Škuthan: Speciální meteorologické informace pro sféru komunikací.
- Baťka: Další perspektivy modelů na omezené oblasti.
- Sokol: Možnosti statistické „post processingu“ pro zlepšení lokální předpovědi srážek.
- Kunzo: Perspektívy a súčasný stav leteckej predpovednej služby SHMÚ.
- Škoda: Spolupráce meteorologů s hydrology.
- Sulan: Informační servis pro zimní údržbu komunikací – vyšší nároky na službu meteorologa.
- Hlavatý: Výpočet koncentrací celkového ozonu a vertikálních profilů meteorologických prvků z družicových dat na OBS Praha-Libuš.
- Hlavatý: Určování meteorologických prvků z družicového systému GPS (Global positioning system).
Jan Bednář, Věstník ČMeS 1998/2, prosinec 1998