III. TECHNICKOEKONOMICKÁ KONFERENCE ČHMÚ
Pod heslem „Plnění závěrů XVI. sjezdu KSČ v ČHMÚ" se 12 listopadu 1981 uskutečnila v Praze již třetí technickoekonomická konference českého hydrometeorologického ústavu. Kromě předních funkcionářů ústavu a vybraným delegátů, zastupujících všechna pracoviště ústavu, se konference zúčastnila celá řada významných hostů, mimo jiné zástupce 10. odděleni ÚV KSČ s. ing. Hynek Trnka, nám. ministra lesního a vodního hospodářství s. ing. Josef Vančura, nám. ředitele HMÚ Bratislava s. dr. Juraj Rak, CSc. a dále zástupci MNO, ministerstva zemědělství, zdravotnictví, stranických a odborových orgánů, vysokých škol a dalších spolupracujících organizací.
Na konferenci, která si vytkla za cíl seznámit účastníky s výsledky plnění úkolů zejména v návaznosti na přijaté rozpracování závěrů XVI. sjezdu a Souboru opatření ke zdokonalení soustavy plánovitého řízení národního hospodářství, odeznělo celkem 17 referátů. Jak v úvodním vystoupení zdůraznil ředitel ČHMÚ s. ing. V. Richter, přes některé objektivní těžkosti (promítnutí úsporných ekonomických opatření do provozní sféry ústavu), dosáhl ČHMÚ celou řadu pozitivních výsledků a nezanedbatelných úspěchů. Ústav se mnohokrát prezentoval ve sdělovacích prostředcích a do povědomí široké veřejnosti se zafixovalo, že ČHMÚ nejen předpovídá počasí, ale vykonává i množství jiných, ekonomicky efektivních prací pro národní hospodářství.
V současné době např. ústav koordinuje čtyři státní výzkumné úkoly, připravuje k vydání rozsáhlé komplexně pojaté dílo „Změny podnebí a vodního režimu v ČSSR", které odbornou veřejnost seznámí s výsledky dosaženými v poznání atmosféry, hydrosféry a životního prostředí. ČSSR i s prognostickým odhadem vývoje na příštích 20 až 30 let. Nárůst zaznamenaly a podle koncepčních záměrů dále zaznamenají činnosti bezprostředně související s pomocí národnímu hospodářství. Jde zejména o činnosti vztahující se k:
- vodnímu hospodářští (zabezpečení rozvoje povrchových a podzemních zdrojů vody pro zásobování obyvatelstva, zemědělství a průmyslu, protipovodňové informace na exponovaných tocích, participace na zabezpečení splavnosti Labské vodní cesty apod.),
- energetice (meteorologické expertízy a zabezpečení jaderně-energetických zařízení, pomoc při projektování odsiřovacích zařízení tepelných elektráren, využívání netradičních energetických zdrojů),
- zemědělství (zlepšení zemědělsko-meteorologického zpravodajství, poskytování operativních meteorologických podkladů pro špičkové zemědělské práce apod.),
- stavebnictví (meteorologické podklady pro projektování sídelních a průmyslových celků),
- doprava (podklady sloužící k zvyšování bezpečnosti jednotlivých druhů dopravy),
- ochrana životního prostředí (prognózní a signální systém čistoty ovzduší v Severočeském Kraji).
Vedle nesporných pozitivních výsledku bylo na konferenci konstatováno, že některé záměry nejsou plněny podle předpokladů; např. část hydrometeorologických dat není operativně přístupná pro odbornou veřejnost, není dořešen způsob publikace režimových dat, reálná limitace na úseku strojně--výpočetní techniky omezuje rozvoj některých oblastí a způsobuje provozní potíže.
Účastníci konference byli v speciálních referátech přehledně seznámeni s odbornou problematikou jednotlivých činností, hlavními úkoly i nezbytnými předpoklady plnění. Organickou součástí konference byly příspěvky, ve kterých odezněla informace o účasti stranické organizace na plnění základních úkolů a o soustavné spolupráci odborové organizace, zejména při rozvíjení pracovní aktivity.
V programu konference vystoupili i tři hosté. O plnění hlavních úkolů HMÚ Bratislava po XVI. sjezdu, koncepčních záměrech a konkrétních formách spolupráce s ČHMÚ, informoval náměstek ředitele dr. Rak, CSc. Náměstek ministra LVH ing. Vančura ve svém vystoupení ocenil kvalitu i šíři služeb, poskytovaných ČHMÚ pro národní hospodářství, i aktuálních informací pro resort lesního a vodního hospodářství. Zástupce 10. oddělení ÚV KSČ ing. Trnka zdůraznil aktuálnost obsahového zaměření i projednávané problematiky v souvislosti s přijatými závěry 4. plenárního zasedání ÚV KSČ věnovaného otázkám zemědělství.
Na závěr konference konstatoval ředitel ČHMÚ ing. Richter, že i v složitých ekonomických podmínkách existuje dostatečný prostor pro splnění stanovených úkolů a zároveň i plnou seberealizaci pracovníků, zejména při plném pochopení pro práci ústavu u stranických, státních a odborových orgánů.
S podrobným obsahem všech příspěvků bude veřejnost seznámena vydáním sborníku v prvním čtvrtletí 1982.
Zdeněk Horký, MZ 1982/1, ročník 35, str. 29
II. TECHNICKOEKONOMICKÁ KONFERENCE HMÚ PRAHA
26. listopadu 1979 se uskutečnila v Praze již druhá technicko-ekonomická konference Hydrometeorologického ústavu, věnovaná v převážné míře problematice nové koncepce ústavu do r. 1990 a její postupné realizaci.
V základním referátu vytyčil ředitel ústavu ing. Václav Richter tři základní směry činnosti v následujícím období:
- Pomoc intenzivnímu rozvoji zemědělství (zkvalitnění, prohloubení a zpohotovení služeb).
- Spolupůsobení při zabezpečení efektivního hospodaření s vodou.
- Činnost v oblasti tvorby a ochrany životního prostředí.
Připravené organizační změny by ve svém důsledku měly vést k racionálnějšímu využití pracovních kapacit, logičtějšímu seskupení pracovních náplní, k odstranění neodůvodněných duplicit, k zlepšení přístupu pracovišť k odpovídající technice a v neposlední řadě k posílení mezioborových vazeb v ústavu. Vytvoření vhodných vnitřních předpokladů, zakotvené v nové struktuře, by se mělo stát příznivým základem pro naplnění základních směrů činnosti i pro aktivizaci na úseku mezinárodním.
S konkrétními údaji připravovaných změn seznámili shromáždění další referenti. Jedním z důležitých opatření na úseku organizačním bude vytvoření pracovišť s kompatibilní pracovní náplní. Na straně jedné půjde o pracoviště tzv. technologické linky, zajišťující komplexní a kontinuální zpracování toku informací nezbytných pro činnost ústavu pomocí vyspělých technických zařízení. Informační služby budou saturovat dvě základní pracoviště syntetického charakteru. Na pracovišti operativních informací budou soustředěny všechny druhy předpovědí (letecké meteorologické, všeobecně meteorologické, hydrologické, speciální — pro jednotlivá odvětví národního hospodářství) a informace o současném stavu i o průběhu 'počasí v několika minulých dnech u nás i v Evropě. Z pracoviště režimových informací budou uživatelům poskytovány písemné úřední expertízy (např. pro orgány státní správy, pojišťovny apod.) a všechny závažnější informace z oblastí, kde neexistuje meteorologická stanice. U operativních informací se předpokládá nárůst předpovědí určených zemědělské praxi (uvažuje se např. o zavedení speciálních relací v rozhlasu a televizi, kde by vedle zhodnocení minulého období byl i výhled na nej bližší období).
Vedle útvarů s centrální náplní budou fungovat pobočky jako pracoviště odpovědná za komplexní zajišťování úkolů v příslušném regionu. Pobočky budou pracovat v Praze (vznikne delimitací činnosti), Hradci Králové, Českých Budějovicích, Plzni (rozvojem dosavadních detašovaných pracovišť), v Brně, Ostravě a Ústí nad Labem (rozšířením komplexnosti činnosti nynějších poboček).
Jednoznačně byly vymezeny pracovní náplně i pro experimentální pracoviště ústavu:
Hradec Králové — bude plnit funkci národního radiačního centra (zejména globální záření a možné energetické využití);
Košetice (okr. Pelhřimov) — regionální stanice globálního systému monitorování životního prostředí;
Jizerské hory — experimentální povodí, které bude zřízeno s cílem získat podklady pro posouzení vlivu lesů, poškozených imisemi, na vodní režim v horské oblasti;
Praha/Libuš — pro výzkum a sledování volné atmosféry (aerologie, využívání radarů, využívání snímků z družic);
Praha — centrální laboratoře ústavu (příprava metod pro sledování kvality ovzduší a vody);
Doksany — meteorologické pracoviště zaměřené na pomoc zemědělské praxi;
Tušimice — pilotovací stanice pro výzkum mezní vrstvy ovzduší a jeho kvality.
O vývoji a připravovaných koncepčních záměrech Hydrometeorologického ústavu v Bratislavě (koncepce se připravuje) podal na konferenci informaci ředitel ústavu doc. Šamaj, DrSc.
Není účelem tohoto článku podat zevrubnou informaci o všech organizačních změnách podle záměrů koncepce. Konstituování nových pracovišť i související problémy kádrové, materiální a technické, budou klást na všechny pracovníky ústavu zvýšené nároky. Cílem je, aby změnou dosavadní struktury se strnulými a namnoze anachronickými vazbami, se změnila celková efektivita činnosti a bylo dosaženo komplexně propojených a kvalitativně lepších informací. Informací využitelných v národním hospodářství (alespoň v rozsahu a na úrovni pozitivního hodnocení z okresu Ústí nad Orlicí, tak jak na konferenci zaznělo z úst místopředsedy Okresní zemědělské správy) i v oblasti vědeckovýzkumné.
Referáty z konference vydá Hydrometeorologický ústav v Praze tiskem jako samostatnou publikaci.
Zdeněk Horký, MZ 1979/6, ročník 32, str. 190