Světový meteorologický den
Právě před rokem, dne 23. března 1961, jsme poprvé vzpomínali ve skrovném rozsahu výročí platnosti Konvence Světové meteorologické organizace, sdružující dnes 113 členů z 97 států a 16 teritorií (viz MZ 1961, č. 1-2).
Letošní Světový meteorologický den zaměřili meteorologové celého světa podle usnesení SMO na vysoce aktuální otázku „Zajistit všemu lidstvu dostatek potravin". To navazovalo na heslo Organizace spojených národů „Pryč s hladem", vyhlášené již v roce 1960. Českoslovenští meteorologové se k této kampani, odstranění hladu ve světě, plně připojili a dne 23. března 1962 uspořádali významná shromáždění.
Pořádání oslav Světového meteorologického dne se ujala Československá meteorologická společnost při ČSAV, společně s Laboratoří meteorologie při ČSAV, Hydrometeorologickým ústavem, Meteorologickým ústavem matematicko-fyzikální fakulty Karlovy university a Vysokou školou zemědělskou, vesměs v Praze. V Brně organizovala SMD pobočka Společnosti, na Slovensku Slovenská meteorologická společnost v Bratislavě, společně s pobočkou Hydrometeorologického ústavu, Laboratoří meteorologie, Slovenské akademie věd a Komenského university.
Přípravný výbor, který byl ustaven na půdě HMÚ v Praze, kde byly zastoupeny výše jmenované instituce, vypracoval program pražských oslav a postaral se o bohatou propagandu SMD a meteorologie vůbec, zčásti i v celostátním měřítku.
Dne 23. března 1962 se v Domě kultury pracujících ve strojírenství v Praze 5 konalo slavnostní shromáždění, které řídil předseda Společnosti, univ. prof. dr. Alois Gregor, DrSc. Schůze se zúčastnili: náměstek ministra zemědělství, lesního a vodního hospodářství s. inž. Málek a zástupci MZLVH, vysokých škol, členové Společnosti a v hojném počtu zaměstnanci z meteorologických pracovišť.
Prof. Gregor v úvodních slovech zdůraznil význam meteorologie v životě lidstva, zejména, jak nás všechny spojuje jedna myšlenka rozvoje meteorologie a solidarita v mezinárodni meteorologické spolupráci. Nato pozdravil slavnostní shromáždění náměstek ministra zemědělství, lesního a vodního hospodářství s. inž. Málek, který osvětlil současné problémy v mezinárodním politickém dění i události vnitropolitické a poukázal rovněž na veliké úkoly meteorologie ve všech oborech lidské činnosti a na její význam při hospodaření s vodou. Ředitel HÚM s. Zítek promluvil o významu Světového meteorologického dne a jeho letošním zaměření k odstranění hladu ve světě, jakož i o přínosu meteorologie k úspěšnému plnění úkolů v zemědělské výrobě.
Hlavní referát na téma „Význam zemědělské meteorologie ve vztahu k zemědělské výrobě a výživě lidu" přednesl akademik Václav Novák z Brna. Zdůraznil, že rozvoj lidské civilizace staví do popředí význam zemědělství jako hlavní základny pro výrobu potravin. Zajistit dostatek potravin závisí na účelně řízené zemědělské výrobě a také na udržení plodnosti půdy. V tom smyslu má agrometeorologie před sebou obrovské úkoly, jak řešit problémy vlivu klimatu na vývoj zemědělských plodin a na celou zemědělskou výrobu, na účelné rozdělení kultur, na agrotechniku, na živočišnou výrobu, jak hledat prostředky k využití meteorologických podmínek v zemědělství a jak dosahovat vyšších výnosů plodin, vyšší efektivnosti a hospodárnosti zemědělské výroby atd. Podstata zemědělské meteorologie spočívá na zákonitostech fyzikální meteorologie. Také fyzikální meteorologie má pro zemědělství kardinální význam v oboru prognózy počasí. Cenná jsou zejména hlášení nebezpečí pozdních a časných mrazů, a dále dlouhodobé předpovědi, které budou mít nedozírný význam v možnosti plánování celé organizace zemědělské výroby a její ochrany proti nepříznivým vlivům povětrnosti. Je nutno také přikročit k vydávání zemědělských prognóz pro větší, oblasti, včetně fytopatologických a jiných prognóz, které by se ovšem vztahovaly na všechna roční období. Význam agrometeorologické služby pro zemědělství je jasný a nesporný. Další vývoj zemědělské výroby a zvyšování výnosů zemědělských plodin je tedy možný jen na vědeckém základě, jehož nezbytnou složkou je a zůstane agrometeorologiká služba, neboť často je podnebí a povětrnost důležitějším činitelem než půda, o níž se říká, že je živitelkou lidí, ovšem i rostlin a zvířat. I když víme, že milióny lidí na světě hladovějí, je nutno říci, že ve zužitkování půd na Zemi jsou ještě obrovské možnosti. Z 10 miliard ha půdy, která je schopná nebo může být určitými zú/odňovacími opatřeními učiněna schopnou produkce, je využito jen asi 10 "0, tedy asi 1 miliarda ha. A výnosy plodin mohou být ve světovém měřítku snadno zvýšeny o 50 % i více. Z těchto skutečnosti jsou patrny obrovské možnosti lidstva zlepšit svůj osud, a také, že i agrometeorologie má před sebou nesmírně důležité a závažné vědecké úkoly, které přispějí k zlepšení situace ve výživě lidstva. Není tedy nutné mít obavy o budoucnost lidstva.
Slavnost, která byla vhodně proložena dvěma kulturními vložkami zakončil předseda Společnosti prof. Gregor.
Rovněž Slovenská meteorologická společnost při SAV v Bratislavě uspořádala v budově pobočky HMÚ oslavu SMD, za účasti Meteorologické laboratoře Komenského university a SAV a zaměstnanců ústavu. Dostavili se dále zástupci ÚV KSS, university, pobočky ČSAPV, ČSA a rozhlasu. Schůzi zahájil ředitel PHMÚ s. Dobrota, který vyzdvihl význam světové spolupráce na poli meteorologie a poukázal na reálné možnosti meteorologie při řešení problémů v zemědělské výrobě. Univ. prof. dr. M. Konček, člen-koresp. SAV, ve své přednášce zhodnotil význam a historii Světového meteorologického dne a poukázal dále na vykonanou práci a úspěchy meteorologických pracovišť. Vedoucí oblastní povětrnostní služby s. F. Molnár poukázal na konkrétní pomoc našemu zemědělství, kterou poskytuje meteorologická služba v podobě předpovědí. Za ÚV KSS pozdravil slavnostní schůzi zástupce zemědělského oddělení, blahopřál všem meteorologům k jejich svátku a ocenil pomoc meteorologické služby vydáním Atlasu podnebí Československa a Tabulek podnebí ČSSR. Meteorologická pracoviště by se měla zabývat úkolem vydávat krajové prognózy a rovněž vhodným způsobem upozorňovat na možné výchylky v průběhu počasí, působící velké škody na ovocnářských a zemědělských kulturách. Dále shromáždění pozdravili zástupci ČSAPV a ČSA. V závěru slavnosti tlumočil náměstek ředitele HMÚ s. dr. Vesecký pozdravy pražských meteorologů. Poděkoval za ocenění a kladné zhodnocení meteorologické služby, kterého se nám všem dostalo od zástupců strany a ostatních složek veřejného života, se kterými je HMÚ v úzkém pracovním styku.
I pobočka Čsl. meteorologické společnosti v Brně oslavila SMD. Dne 21. března 1962 uspořádala hojně navštívenou členskou schůzi, na které promluvil doc. dr. M. Nosek, CSc. o významu SMD. Akademik Václav Novák referoval o „Významu agrometeorologie pro rozvoj zemědělské výroby a pro boj za odstranění nedostatku a hladu ve světě". Přednáška vyvolala bohatou diskuzi k problematice pomoci zemědělství u nás.
Světový meteorologický den měl velký ohlas v denním tisku (Rudé právo, Práce, Mladá fronta, Obrana lidu, Zemědělské noviny, Svobodné slovo, Večerní Praha, Rovnost, Práca, Pravda, Směna, Večerník, Příroda, Život aj.), kde byly jednak uveřejněny zvláštní články pracovníků meteorologické služby ČSSR, jednak oficiální zprávy ČTK. Také Čsl. rozhlas se zapojil v denním zpravodajství relacemi o SMD. Československá televize dne 22. 3. 1962 v Televizních novinách rovněž připomněla výročí SMD, a po večerním zpravodajství promítla film s meteorologickou tematikou, komentovaný ředitelem HMÚ s. Zítkem. Nato při „Besedě nad dopisy televizních diváků" se s. dr. Koubkem a televizním redaktorem promluvil s. Zítek
O významu SMD a jeho letošním zaměření. Dále meteorologická pracoviště zpracovala vhodným způsobem panely a nástěnky, které seznamovaly veřejnost s meteorologickou prací vůbec, s mezinárodní spoluprací v meteorologii a s úkoly, které Světová meteorologická organizace ukládá všem členským státům, se zvláštním zřetelem k základnímu heslu letošního SMD a k výzkumným úkolům meteorologie v rámci pomoci zemědělství.
K oslavám SMD se připojily i ZV ROH. Tak např. na mimořádné schůzi členů ROH v Praze-Smíchově promluvil velmi přesvědčivě o úkolech agrometeorologie s. inž. Hrbek. Ukázal rovněž na širokou spolupráci meteorologické služby se zemědělskými výzkumníky, na řadu poskytovaných informací a podkladů, jakož i na prognózy, které vydává naše služba jako účinnou pomoc zemědělství. Zařazujeme se tak mezi mnoho meteorologických služeb v nejrůznějších zemích, které rovněž pomáhají zemědělství zajišťovat výživu pro obyvatelstvo, a tedy i mezi ty, kteří bojují za odstranění hladu a nedostatku ve světě.
Zdařilé a široce založené akce oslav Světového meteorologického dne v ČSSR byly zakončeny neméně zdařilými společenskými večírky s tancem a zábavným programem v Bratislavě a v Praze, hojně navštívené, družné a veselé.
P. Hrubeš, MZ 1962/3-4, ročník 15, str. 110-111